За статистичними даними, варикозне розширення вен – найпоширеніша хвороба судинної системи у жінок. Захворювання не тільки псує зовнішній вигляд, але й може спричинити серйозні ускладнення, тромбофлебіт та трофічні виразки. Судинний хірург https://medspace.lviv.ua/sudynna-khirurhiia/ може допомогти зі складними випадками перебіг хвороби, але краще знати як запобігти її виникненню.
Фактори ризику виникнення варикозу
Багато факторів впливають на розвиток цього захворювання, від генетики до способу життя. Розглянемо детальніше, що саме збільшує ризик виникнення варикозу.
- Генетична схильність. Спадковість впливає на структуру венозної стінки, роблячи її менш еластичною та схильною до розтягування. Якщо у близьких родичів були проблеми з венами, ви теж у зоні ризику.
- Вагітність та гормональні зміни. Гормони прогестерон та естроген сприяють розслабленню м’язів і вен, що може призвести до застою крові в нижніх кінцівках та розвитку варикозу. Крім того, матка, що зростає, тисне на вени, ускладнюючи відтік крові.
- Малоактивний спосіб життя. Відсутність фізичної активності призводить до уповільнення кровообігу, застою крові у венах та підвищення тиску на їхні стінки.
- Зайва вага. Надмірна вага створює додаткове навантаження на ноги, що призводить до підвищення тиску в венах та уповільнення кровообігу.
- Професійні ризики. Тривале стояння або сидіння в одному положенні перешкоджає нормальному кровообігу в ногах та сприяє застою крові у венах. Особливо актуально для людей, робота яких пов’язана з тривалим перебуванням на ногах (продавці, перукарі) або сидінням (офісні працівники, водії).
- Вік. З віком еластичність судин знижується, клапани вен слабшають, що збільшує ризик розвитку варикозу.
Інші причини розвитку варикозу
Запальні захворювання вен, такі які тромбофлебіт та інші запальні процеси у венах пошкоджують їх стінки та сприяють розвитку варикозу. Тісний одяг також перешкоджає нормальному кровообігу в ногах, а приймання деяких гормональних контрацептивів також може підвищити ризик розвитку варикозу. Важливо розуміти, що часто варикоз розвивається під впливом кількох факторів одночасно.
Профілактика виникнення варикозного розширення вен
Навіть, якщо ви маєте спадкову схильність до варикозу, зберегти свої вени здоровими або уповільнити розвиток хвороби, цілком можливо, дотримуючись нескладних рекомендацій.
Здоровий спосіб життя
Збалансоване харчування, збагачене вітамінами, мінералами та клітковиною, сприяє зміцненню судинних стінок. А регулярні фізичні вправи, такі як плавання, ходьба, йога та гімнастика для ніг, покращують кровообіг та запобігають застою крові в венах. Активний спосіб життя та здорове харчування також сприяє нормалізації ваги, оскільки зайва вага також сприяє розвитку варикозу. Шкідливі звички, куріння та вживання алкоголю, негативно впливають на стан вен та судин, тому краще позбутись їх та замінити на здорові.
Компресійна білизна та зручне взуття
Компресійна білизна сприяє кращому кровообігу, обігу лімфи та зменшенню набряків, особливо для людей, які часто знаходяться у сидячому положенні. Також її показано носити при роботі на ногах, під час вагітності та після операцій на венах. Носіння зручного взуття, яке не перетискає ноги є профілактичною мірою для запобігання варикозу.
Регулярні обстеження у флеболога
Регулярні консультації та обстеження у флеболога рекомендовані, якщо у вашому житті є фактори ризику, що сприяють розвитку варикозу. Пам’ятайте, що профілактика та лікування хвороби на початкових стадіях проходить набагато легше.
Додаткові рекомендації
Уникайте тривалого сидіння або стояння. Робіть перерви на коротку прогулянку, а при можливості підіймайте ноги вверх, спираючись на стіну. Контрастний душ, чергування гарячої та холодної води, також допомагає покращити кровообіг.