Біль у спині — досить розповсюджене явище, з яким стикався майже кожен. Часто загострення больового синдрому можна припинити знеболювальними, такими як Дексалгін. Подібні препарати ефективні, оскільки знімають запалення у мʼязах та фасції, що є найчастішою причиною болю.
Причини виникнення болю в спині
Найчастіше біль у попереку має неспецифічний характер і повʼязаний з механічним навантаженням на спину внаслідок способу життя, роботи, спорту тощо. При цьому навантажуються структури, що потенційно можуть боліти:
- звʼязки;
- мʼязи;
- фасції;
- суглоби.
Визначити, що конкретно болить, неможливо, та це й не має суттєвого значення для подальшого лікування. Робити додаткові методи дослідження (МРТ, КТ, рентген) найчастіше також немає потреби.
Як зменшити біль
В епізод загострення варто приймати знеболювальні та міорелаксанти 5–7 днів. Цього достатньо для зменшення больового синдрому.
У цей період необхідно зменшити осьове навантаження на спину та підіймання важких предметів. Додатково можна носити фіксувальний корсет для попереково-крижового відділу, але лише в період лікування загострення. Постійне носіння корсета призводить до втрати тонусу та сили мʼязів спини, що також провокуватиме болі надалі.
Якщо біль у спині не проходить або він дуже інтенсивний, то лікар може зробити блокаду з введенням препаратів прямо в болючі мʼязи або до фасеткового суглоба.
Щоб спина не боліла
Для профілактики механічного болю у спині варто укріплювати мʼязовий корсет помірними адекватними фізичними навантаженнями. Також необхідно мати щоденну фізичну активність, уникати тривалого сидіння або стояння в певній позі. Корисно робити гімнастику або йогу для спини щодня.
Регулярний масаж сприяє покращенню кровопостачання, розслабленню та відновленню мʼязів, що корисно і для профілактики, і для зменшення наявного болю.
Коли варто хвилюватися
Є випадки, коли біль у спині може супроводжувати серйозне захворювання. При цьому окрім болю у спині є інші симптоми або фактори — так звані red flags, які відповідають абревіатурі «TUNA FISH»:
- T — trauma (травма).
- U — unexpected weight loss (раптова втрата ваги).
- N — neurological symptoms (неврологічна симптоматика).
- A — age <15, >50 (вік молодше 15 та старше 60).
- F — fever (підвищення температури).
- I — intravenous drug use (інʼєкції ліків, наркотиків).
- S — steroid use (приймання стероїдних гормонів).
- H — history of cancer (онкологія в анамнезі).
У таких випадках біль у спині може бути спричинений спондилодисцитом, онкологічним процесом, компресійним переломом тощо.
Хоча болю в спині не варто боятися, проте не можна нехтувати консультацією спеціаліста.